Referat o Aztekach

Aztekowie – był najsilniejszy w prekolumbijskim Meksyku naród indiański, posługujący się językiem nahuatl z rodziny uto-azteckiej.

Początek historii

Cały wielki początek Azteków opisuje ciekawie średniowieczny dokument indiański , również nazywanym „Wstęgą Wędrówki”. Opowiada on, iż Aztekowie natknęli się pewnego dnia na kamienną głowę boga Huitzilopochtli, która wydawała z siebie dziwne świszczące dźwięki. Huitzilopochtli obiecał im, że uczyni ich panami całego Meksyku i wskaże im miejsce do osiedlenia się, jeżeli tylko zabiorą kamienną głowę ze sobą. Ta cała legenda opowiada o tym , że Aztekowie posłuchali się swojego nowego boga i zabrali ze sobą ową głowę ,którą zanieśli prawdopodobnie z mitycznego miejsca tzw. [Miejsce Czapli], która znajdowała się bardzo na północy całego dzisiejszego Meksyku, aż do Nowego Meksyku.

Pierwsze początki Imperium Azteków

Aztekowie niestety ze względu na małą powierzchnię wyspy nie mieli za dużo miejsca na rozbudowę swojego miasta, dlatego szukali bardzo szybko nowych lokacji na ową rozbudowę. Wydaje się ,że Aztekowie byli na pozycji jednej z lepszych , niestety jednak nie dogadywali sie z innymi plemionami ,które sąsiadowały wokół ich. Inne plemiona uważali Azteków za barbarzyńców. Jednak Aztekom udało się w końcu zbudować swoje miasto Tenochtitlán w roku 1324. Niestety w 1357 wśród wszystkich Azteków doszło do rozłamu. Według legendy, obok ich wspaniałego miasta zaczęła powstawać piaszczysta góra. Pewna grupa Azteków ,która właśnie tam przybyła ,to postanowiła że założą nowe oraz konkurencyjne miasto dla ich głównego miasta. Nazwali to miasto od owej góry ,czyli Tlatelolco. Oba miasta ,które mimo iż z pochodzenia były tego samego, to rywalizowały ze sobą co chwile na każdym terenie.

Upadek Azteków

W latach 1519-1524 Hernán Cortés z oddziałem 500 żołnierzy podbił i opanował terytorium państwa Azteków. Swój sukces zawdzięczał głównie specyfice imperium azteckiego, gdzie w ramach imperium istniały miasta-państwa, które miały pewne synonimy niepodległości.

Pisał: Kamil Radziulewicz
Źródła: Wikipedia, wolna encyklopedia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga